decydujmyrazem.pl

Jak napisać i gdzie złożyć pozew o rozwód?

Jak napisać i gdzie złożyć pozew o rozwód?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu rozwodowego? Obawiasz się jednak, że zakończenie małżeństwa wiąże się z licznymi formalnościami i nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, jak prawidłowo napisać...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu rozwodowego? Obawiasz się jednak, że zakończenie małżeństwa wiąże się z licznymi formalnościami i nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, jak prawidłowo napisać i gdzie złożyć pozew o rozwód w Gdańsku.

O czym pamiętać przed przygotowaniem pozwu rozwodowego?

Zanim przystąpisz do pozwu rozwodowego, musisz podjąć kilka kluczowych decyzji. Pierwsza z nich dotyczy wyboru pomiędzy rozwodem za porozumieniem stron a rozwodem z orzekaniem o winie. Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązanie, uzyskanie rozwodu może nastąpić szybciej. Rozwód z orzekaniem o winie umożliwia natomiast ubieganie się o alimenty, co dla wielu osób jest decydującym argumentem. 

Kolejna kwestia związana jest z podziałem majątku wspólnego. Z reguły podział majątku odbywa się w oddzielnym postępowaniu, choć oczywiście wszystko zależy od tego, czy małżonkowie są w stanie dojść do porozumienia. Jeśli nie, postępowanie sądowe może okazać się niezbędne. 

Jakie informacje powinien zawierać pozew rozwodowy? 

Przygotowując pozew o rozwód, pamiętaj o tym, by dokument zawierał następujące elementy: 

  • informacje o dacie i miejscu złożenia pozwu, 
  • wskazanie sądu, do którego składany jest pozew, 
  • dane stron z wyraźnym wskazaniem powoda, 
  • wskazanie żądania – w tym przypadku będzie to rozwiązanie małżeństwa, 
  • uzasadnienie pozwu, 
  • informacja o tym, kiedy nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego,
  • informacje związane z dalszą opieką nad dziećmi, alimentami, władza rodzicielską czy kontaktami z dzieckiem, 
  • jeśli będzie to rozwód z orzekaniem o winie, należy wskazać, który z małżonków ponosi winę, a także dodać listę przemawiających za tym dowodów, 
  • czytelny podpis. 

Jeśli chodzi o kwestie formalne, pozew należy złożyć w dwóch kopiach – jedna z nich przekazana zostanie do pozwanego, aby mógł zapoznać się z treścią dokumentu. Niedopełnienie wymogów formalnych może istotnie wpłynąć na wydłużenie całego postępowania, dlatego warto upewnić się, że pozew zawiera wszystkie ważne informacje. Duże znaczenie mają także załączniki jak odpis skrócony aktu małżeństwa czy odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci. Opłata za złożenie pozwu rozwodowego wynosi obecnie 600 złotych.

Rozwód w Gdańsku – gdzie złożyć pozew? 

Jeśli planujesz rozwód w Gdańsku, możesz zastanawiać się nad tym, który sąd będzie zajmował się rozpatrywaniem Waszej sprawy. Zasada jest taka, że sprawy rozwodowe rozpatrywane są przez sądy okręgowe, a nie rejonowe, co jest bardzo ważną informacją. Z reguły sprawa trafia do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania małżonków. Warunkiem jest, aby przynajmniej jeden z małżonków mieszkał w odpowiednim dla danego sądu okręgu. 

Jeśli chodzi o sprawy rozwodowe w Gdańsku, zajmuje się nimi Sąd Okręgowy. Pozew należy kierować do II Wydziału Cywilnego Rodzinnego, który zlokalizowany jest przy ul. 3 Maja 9A. Dodatkowo warto wiedzieć, że II Wydział Cywilny Rodzinny zajmuje się rozpatrywaniem nie tylko spraw rozwodowych, ale też innych spraw rodzinnych, związanych na przykład z separacją czy unieważnieniem małżeństwa. 

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika podczas rozwodu w Gdańsku? 

Choć przygotowanie pozwu rozwodowego nie wydaje się skomplikowane, warto skorzystać z pomocy prawnika. Dla sądu kluczowe jest bowiem to, czy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i całkowitego rozpadu więzi – zarówno duchowej, jak i fizycznej czy gospodarczej. 

Właśnie dlatego odpowiednie przygotowanie pozwu rozwodowego – w szczególności jego uzasadnienia – ma tak duży wpływ na przebieg całego postępowania. Co więcej, doświadczony prawnik z kancelarii adwokackiej w Gdańsku jest w stanie zadbać o interesy klienta, zarówno w kontekście podziału majątku, jak i opieki nad dziećmi czy alimentów. 

decydujmyrazem.pl

Czytaj również

© Copyright 2023-2025 decydujmyrazem.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.