Biblioteka > "Decydujmy razem" > W 60 praktyk dookoła...

W 60 praktyk dookoła partycypacji

2014-06-23 Opracowanie i teksty: Oktawiusz Chrzanowski, Ewa Rościszewska
W 60 praktyk dookoła partycypacji

Publikacja "W 60 praktyk dookoła partycypacji" powstała w oparciu o doświadczenie jej autorów w prowadzeniu Bazy Dobrych Praktyk Partycypacji (www.dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl), realizowanej w ramach projektu "Decydujmy razem". Dlatego zamiast wstępu prezentowane są tutaj dwa przykłady partycypacji publicznej wybrane z tejże bazy, zaopatrzone o komentarze techniczne i merytoryczne. Te pierwsze, pokazują intencje Autorów przy tworzeniu bazy, stanowią też praktyczne oprowadzenie po opisie. Za pomocą tych drugich wskazane są idee i pomysły, z których można czerpać głębszą inspirację i które w podanych przykładach są szczególnie warte naśladowania. Wszystko po to, żeby przedstawić różne możliwości inspirowania się opisanymi w bazie zasobami.

Na kolejnych stronach znajduje się pięć trudnych pytań, które lepiej postawić sobie przed podjęciem decyzji o realizacji procesu partycypacyjnego, na przykład konsultacji społecznych. Próba zmierzenia się z nimi powoli zorientować się, na ile świadomie i otwarcie podchodzi Czytelnik do kwestii włączania obywateli w podejmowanie decyzji publicznych.

W kluczowym rozdziale - 60 praktyk - Autorzy przedstawiają czteroletni dorobek: 60 przykładów procesów partycypacji publicznej w skróconej – siłą rzeczy – formie. W pełnej krasie znajdziecie je Państwo w bazie dobrych praktyk partycypacji. Praktyki przedstawione są w kolejności alfabetycznej, celowo nie porządkując ich według obszarów tematycznych czy geograficznych. Autorzy wychodzą z założenia, że z każdego przykładu można zaczerpnąć inspirację, niezależnie od tego, w jakim kontekście, warunkach czy kraju dana praktyka jest osadzona. Gdyby chcieli Państwo zadać Autorom jakieś pytania lub zgłosić swoje uwagi, zapraszamy do kontaktu pod adresem: partycypacja@fise.org.pl. Zespół FISE > partycypacja zachęca do otwartego korzystania z opisanych tu cudzych doświadczeń!

W rozdziale - materiały dodatkowe - Autorzy zamieszczają krótki przegląd licznych dokumentów, grafik, schematów, tłumaczeń i innych praktycznych materiałów znajdujących się w Bazie. Skupiają się na narzędziach pracy z mieszkańcami, zagadnieniach komunikacji oraz analizie danych pozyskanych w procesie partycypacyjnym. Wszystko to można wykorzystywać w pracy z mieszkańcami, czerpać z tego inspirację lub twórczo przetwarzać na własne potrzeby.

Dodatkowo na pendrivie dołączonym do publikacji znajdują się filmy dokumentalne poświęcone wybranym polskim przykładom partycypacji.
Filmy dostępne on-line znajdują się pod adresem: www.youtube.com/user/DecydujmyRazemTV

Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami pod adresem:
www.dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl/x/808003.

Wydawca: Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

Komentarze

Imię
Email
Komentarz
RSS Subskrybuj

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: