Dialog z mieszkańcami kluczem do sukcesu władz gminy. Analizy i opinie 6/2014
2014-03-13Jednym z poważnych problemów demokracji lokalnej w Polsce jest zła komunikacja władzy z mieszkańcami, skutkująca małą wiedzą i brakiem poczucia tożsamości mieszkańców z działaniami władzy lokalnej. Ponadto, gminy nie potrafią wykorzystać potencjału posiadanych zasobów komunikacyjnych (np. zebrania wiejskie, Biuletyny Informacji Publicznej, działy PR w urzędach).
W przypadku samorządowych stron w BIP konieczne wydaje się wprowadzenie większej kontroli nad realizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nie jest to postulat o karanie gmin nierealizujących ustawy, ale raczej postulat lepszej kontroli i stosowania narzędzi dyscyplinujących gminy.
Ponieważ wzajemna komunikacja napotyka często na trudne do przezwyciężenia bariery, konieczne wydaje się wspieranie jej przez profesjonalnych animatorów. Urzędnicy są na pierwszej linii frontu w kontaktach urząd–mieszkańcy, dlatego konieczne jest wprowadzenie na kierunku administracja dodatkowych treści kształcenia z zakresu psychologii społecznej, komunikacji, partycypacji.
To wybrane wnioski i rekomendacje z najnowszego numeru Analiz i Opinii. Autorka, Katarzyna Dzieniszewska-Naroska, socjolożka, doktor, adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, prowadzi badania nad reprezentacją polityczną, partycypacją i konfliktem politycznym na poziomie gminy. W niniejszej publikacji przedstawia wnioski i rekomenduje rozwiązania dotyczące komunikacji na linii władza-obywatel.
Zapraszamy do lektury.
Wydawca: Fundacja Instytut Spraw Publicznych
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...