O projekcie > Wiadomości > Zobaczyć...

Zobaczyć partycypację

2013-10-15

Nie od dziś wiadomo, że to praktyka czyni mistrza i że najlepiej uczyć się na błędach innych. Jednak nie tylko na błędach. O wiele przyjemniej jest korzystać z pozytywnych doświadczeń innych bez potrzeby wywarzania otwartych już niekiedy drzwi.

Jedną z najciekawszych form czerpania z doświadczeń innych są wizyty studyjne kierowane do animatorów partycypacji publicznej, 108 samorządów biorących udział w projekcie „Decydujmy Razem’ oraz dodatkowych 102 j.s.t mających statut obserwatora.

Czekamy na wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, ich zastępców, radnych i sekretarzy z gmin i powiatów wdrażających projekt „Decydujmy razem”. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc! Ostatnie zgłoszenia udziału można nadsyłać jeszcze do 18 października do godz. 12:00 na adres: estaniszewska(at)cofund.org.pl lub kontakt(at)decydujmyrazem.pl.

Na najbliższe spotkania zapraszamy do Gdyni i Płużnicy (kujawsko-pomorskie) już 24-25 października 2013 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet praktycznej wiedzy w zakresie skutecznej współpracy z lokalnymi społecznościami  przy tworzeniu i wdrażaniu strategii. Samorządowcy zobaczą przede wszystkim jak można zaadaptować konkretne działania w swoich małych społecznościach, w swoim, czasem nieco odmiennym, środowisku. Takie spotkanie pomoże samorządom, w których pojawiły się problemy w trakcie realizacji projektu na różnych jego etapach. Uczestnicy uzyskają wiedzę nt. sposobów planowania, promowania i wdrażania mechanizmów partycypacyjnych. Wizyta studyjna to możliwość zobaczenia jak to robią inni i dlaczego u nich to działa, to szansa na dyskusję i wymianę opinii, na rozmowy o ewentualnych problemach i sposobach ich przezwyciężania. Uczestnicy wizyt studyjnych będą mieli szansę zainspirować się dobrymi praktykami i jak z powodzeniem i efektywnie wykorzystać narzędzia poznane w trakcie udziału w projekcie „Decydujmy Razem”.

Podczas wizyty uczestnicy odwiedzą Gdynię i gminę Płużnica (kujawsko-pomorskie) będące wizytówkami skutecznej współpracy z lokalną społecznością przy tworzeniu i wdrażaniu strategii. Podstawą dyskusji w Płużnicy będzie strategia rozwoju gminy i Młodzieżowa Rada Gminy, natomiast w Gdyni skupimy się na działaniach związanych z rewitalizacją gdyńskiej Chylonii.

Program spotkań skupia się przede wszystkim na procesie partycypacyjnym. Będziemy mówić o informacji i komunikacji, które są pierwszym krokiem i podstawą późniejszego sukcesu. Pokażemy jak wygląda prawidłowy proces konsultacji w ramach danej polityki publicznej, zobaczymy jak organizuje się społeczność lokalna, jak wygląda współpraca samorządów z ngo. Poruszymy także kwestie związane z funduszem sołeckim i dowiemy się ile kosztują działania wspierające partycypację. Najważniejsze jest to, że uczestnicy zobaczą takie działania, które rzeczywiście się sprawdziły i teraz stanowią ogromną motywację do podobnych działań w innych samorządach.

Czekamy na zgłoszenia!

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: