O projekcie > Wiadomości > Śląska Akademia...

Śląska Akademia współdecydowania

2013-03-21

Czym jest partycypacja i dlaczego jest nam potrzebna? Jak wykorzystać jej mechanizmy podczas tworzenia skutecznej polityki lokalnej? Jak zaktywizować społeczność do wspólnego działania? Już w kwietniu br. rusza kolejna edycja warsztatów organizowanych w ramach projektu "Decydujmy razem", tym razem skierowana do samorządowców z województwa śląskiego.

Poznanie metod partycypacyjnego tworzenia i wdrażania strategii i programów lokalnych, wiedza o dobrych  praktykach w tym zakresie, umiejętność prowadzenia konsultacji i pisania dobrych strategii  – znajomość  tych zagadnień staje się coraz bardziej istotna dla nowoczesnych samorządów.

Akademia Lokalnej Polityki Publicznej została przygotowana z myślą o tych urzędnikach, którzy chcą poznawać zagadnienia związane z partycypacją publiczną, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystywać w codziennej  pracy. Udział w Akademii jest BEZPŁATNY. Dwudniowe warsztaty odbędą się w Częstochowie, Katowicach i Bielsku-Białej. Prowadzić je będą wybitnymi specjaliści-praktycy, twórcy wielu publikacji na temat partycypacji.

Wyróżnikiem programu Akademii jest kompleksowe – z perspektywy mieszkańców oraz władz – spojrzenie na kwestie udziału społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie rozstrzygnięcia administracyjne są odbierane przez mieszkańców, jako narzucane i sprzeczne z ich interesem. Praktyka pokazuje, że wspólna analiza oraz poszukiwania satysfakcjonujących obie  strony rozwiązań budują zaufanie, które procentuje przy kolejnych projektach. W efekcie partycypacja publiczna pozwala skuteczniej i efektywniej decydować – komentuje Monika Eilmes-Glegoła – koordynatorka „Decydujmy razem” w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej odpowiedzialnej za przeprowadzenie warsztatów.

•    16 i 17 kwietnia w Częstochowie odbędzie się warsztat z zakresu integracji społecznej: "Nowoczesny samorząd: Budowanie wizerunku samorządu poprzez rozwiązywanie problemów społecznych"

•    22 i 23 kwietnia w Katowicach warsztat z zakresu przedsiębiorczości i zatrudnienia: "Lokalne programy wspierania przedsiębiorczości i zatrudnienia"

•    25 i 26 kwietnia w Bielsku-Białej warsztat z zakresu zrównoważonego rozwoju: "Strategiczne planowanie zrównoważonego rozwoju w jednostkach samorządu lokalnego"

Organizatorzy Akademii zapraszają wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników wydziałów oraz sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad, radnych oraz innych delegowanych przez urząd pracowników chcących wziąć udział w warsztatach i wizytach studyjnych.

Dołączenie do ALPP umożliwia dostęp do bazy doświadczeń zbieranych cały czas podczas realizacji projektu "Decydujmy razem", rozszerza wiedzę na temat problemów społecznych, tworzenia i wdrażania programów oraz strategii, dobrego planowania, aktywizowania społeczności lokalnej, technik negocjacyjnych, rozwiązywania sytuacji konfliktowych a także pomaga poprawić jakość dokumentów strategicznych gminy/powiatu. Ponadto, dla uczestników warsztatów zaplanowana została wizyta studyjna w jednym z samorządów realizujących projekt „Decydujmy razem”.

Więcej informacji o ALPP i dokumenty rejestracyjne: TUTAJ

Dodatkowych informacji o Akademii udziela: Moderator Akademii z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej: tel. 22-351-93-19, e-mail: alpp@frdl.org.pl

W marcu tego roku zawitaliśmy już w woj. kujawsko-pomorskim. Dwudniowe warsztaty odbyły się w Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć:

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: