O projekcie > Wiadomości > Seminarium:...

Seminarium: Partycypacja publiczna, prawo i obywatel

2012-04-19

Instytut Spraw Publicznych wraz z partnerami projektu „Decydujmy razem” zaprasza na seminarium: Partycypacja publiczna, prawo i obywatel, które odbędzie się 26 kwietnia 2012 (czwartek) w Instytucie Spraw Publicznych (ul. Szpitalna 5 lok. 22, Warszawa).

Otoczenie prawne jest jednym z istotnych czynników wpływających na zaangażowanie obywateli w podejmowanie decyzji publicznych. Przy czym znaczenie ma nie tylko litera prawa, ale także praktyka jego stosowania. Czy zatem prawo sprzyja udziałowi mieszkańców we współdecydowaniu o sprawach gminy, czy go ogranicza? Jak się w tym względzie zapisał miniony rok? Jakie pojawiły się nowe przepisy, jakie rozwiązania się sprawdziły, a jakich brakuje?

Poszukując odpowiedzi na te pytania:

- zaprezentujemy wyniki prowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych w ramach projektu „Decydujmy razem” systematycznego monitoringu prawa – zarówno krajowego, jak i lokalnego;

- dokonamy przeglądu najważniejszych zmian i zagadnień prawnych;

- szczegółowo przyjrzymy się wybranym sposobom uczestnictwa – konsultacjom społecznym w jednostkach samorządu terytorialnego oraz lokalnej inicjatywie uchwałodawczej;

- wspólnie z zaproszonymi gośćmi ze środowisk rządowych, samorządowych i społeczności lokalnych będziemy poszukiwać rozwiązań, które mogą zwiększyć udział obywateli i mieszkańców wspólnot samorządowych w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rejestracja uczestników na seminarium została zakończona. Materiały z seminarium będą dostępne w portalu decydujmyrazem.pl

Zespół ekspertów Instytutu Spraw Publicznych realizuje w projekcie "Decydujmy razem" szereg prac studyjno-badawczych, które pozwolą stworzyć kompleksowy obraz stanu partycypacji publicznej w Polsce, oraz dostarczą narzędzi do jej oceny i monitoringu.

Prace nad diagnozą partycypacji w Polsce obejmuje m.in. monitoring regulacji prawnych, które mogą mieć wpływ na uczestnictwo obywateli w procesach decyzyjnych. Źródłami wiadomości są dzienniki ogólnopolskie, strony internetowe ministerstw, Sejmu i Senatu, serwisy informacyjne, portale samorządowe i regionalne. Analizowane są także praktyki partycypacyjne, funkcjonujące w konkretnych samorządach. Efekty tych działań zaprezentujemy m.in. podczas seminarium.

W ramach projektu wydawany jest również coroczny Bilans Monitoringu Prawa podsumowujący etapy prac Zespołu ISP w tym zakresie. Zachęcamy do pobierania najnowszej publikacji "Prawo a partycypacja publiczna. Bilans monitoringu 2011" tutaj.

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: