O projekcie > Wiadomości > Nowe samorządy...

Nowe samorządy zdecydują z nami!

2011-11-07

Zakończył się drugi i ostatni nabór samorządów zainteresowanych udziałem w projekcie „Decydujmy razem”. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprosiła do współpracy 29 gmin i powiatów z 8 województw w Polsce Dołączą one do samorządów, które już od niespełna roku uczestniczą w projekcie wprowadzającym nową jakość w relacje między obywatelami a władzami przedstawicielskimi i administracja lokalną.  

Chęć udziału w projekcie zgłosiło wiele gmin i powiatów z województw w których prowadzona była rekrutacja – Ogromnie cieszymy się z tak pozytywnego odzewu na nasze zaproszenie – mówi Monika Eilmes-Glegoła, kierownik projektu „Decydujmy razem” w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Oznacza to, że projekt stał się rozpoznawalny wśród samorządowców, a oni sami wiedzą, że naprawdę warto do niego dołączyć. Wybierając samorządy, które dołączą do projektu staraliśmy się, aby były to gminy i powiaty o zróżnicowanym stopniu doświadczeń w zakresie partycypacji publicznej.

Do projektu „Decydujmy razem” dołączą następujące gminy i powiaty:

województwo  pomorskie   
1.    Gmina Choczewo
2.    Gmina Kościerzyna
3.    Powiat Kartuzy
4.    Gmina Ostaszewo
województwo lubelskie   
1.    Gmina Hrubieszów
2.    Gmina Kraśnik
3.    Powiat Krasnystaw
4.    Gmina Turobin
województwo warmińsko-mazurskie   
1.    Gmina Godkowo
2.    Gmina Reszel
3.    Gmina Pisz
4.    Powiat Bartoszyce
województwo śląskie   
1.    Powiat Częstochowa
2.    Gmina Czeladź
3.    Gmina Tarnowskie Góry
4.    Gmina Świerklaniec
województwo łódzkie   
1.    Gmina Brzeziny
2.    Gmina Zgierz
3.    Gmina Rokiciny
województwo podkarpackie   
1.    Gmina Nowa Dęba
2.    Powiat Stalowa Wola
3.    Gmina Przemyśl
województwo lubuskie   
1.    Gmina Lubiszyn
2.    Gmina Dąbie
3.    Powiat Świebodzin
województwo kujawsko - pomorskie   
1.    Gmina Dobrzyń nad Wisłą
2.    Powiat Wąbrzeźno
3.    Gmina Aleksandrów Kujawski
4.    Gmina Cekcyn

Wybrane samorządy rozpoczną teraz testowanie jednego z modeli partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki w wybranym przez siebie obszarze (zatrudnienie, integracja społeczna, przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój). Powołane zostaną zespoły, których pracę merytorycznie wesprą doradcy Fundacji, a nadzorować będą koordynatorzy regionalni. Zespoły będą pracować nad dokumentem – strategią lub programem. Dokumenty te będą poddane konsultacjom społecznym, a następnie przedstawione Radom gminy/powiatu w formie projektu uchwały. Po uchwaleniu dokumentów przez rady członkowie zespołów partycypacyjnych będą monitorować wdrażanie i wspierać wypracowaną wspólnie strategię lub program.

Udział w projekcie, którego jednym z głównych zadań jest upowszechnienie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu decyzji publicznych, jest niewątpliwym źródłem prestiżu dla samorządów. W projekt zaangażowanych jest, po zakończonej właśnie rekrutacji, w sumie 108 samorządów z czego 60 pracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizując ścieżkę indywidualną laboratoriów partycypacji publicznej, pozostałe natomiast wykorzystują ścieżkę subregionalną pod skrzydłami Stowarzyszenia CAL. Zakończenie projektu nastąpi w 2014 roku.

Samorządy, które nie znalazły się wśród 108 gmin i powiatów zakwalifikowanych do udziału w projekcie, a zainteresowane są zagadnieniami związanymi z partycypacja publiczną zapraszamy do udziału w bezpłatnej Akademii Lokalnych Polityk Publicznych. Tematyka zajęć Akademii jest ściśle powiązana z politykami publicznymi: zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości, zatrudnienia oraz integracji społecznej. Akademia w sposób praktyczny pokazuje doświadczenia samorządów uczestniczących w pilotażu. Więcej informacji na temat kolejnych etapów naboru do Akademii znajdą się na stronach www.decydujmyrazem.pl oraz www.frdl.mazowsze.pl

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: