O projekcie > Wiadomości > Lepszy świat jest...

Lepszy świat jest możliwy – zakończyło się seminarium Animacja pro bono publico

2011-09-29

- Dla kogo partycypacja pełni rolę nadrzędną: dla elit czy dla obywateli? – pytał prof. Stanisław Mocek otwierając seminarium Animacja pro bono publico. Zorganizowane na Uniwersytecie Gdańskim w ramach projektu „Decydujmy razem” seminarium właśnie dobiegło końca, a jego uczestnicy w trakcie dwóch dni, przy okrągłym stole dyskutowali o zagadnieniach związanych z animacją życia publicznego.

Pierwszy dzień seminarium poświęcony był między innymi podstawowym przeszkodom stojącym na drodze  możliwości włączania obywateli w procesy decyzyjne na poziomie lokalnym. Profesor Maria Mendel zwracała uwagę na fakt, że trudno dziś solidaryzować się z biednymi i wykluczonymi. -  Mamy obecnie dużą polaryzację przestrzeni, żyjemy pomiędzy murami w przestrzeni. W tej sytuacji potrzebny jest jakiś ruch, przemieszczenie. Jest to właśnie animacja pro bono publico. Animacja dla dobra publicznego – mówiła prof. Mendel.

Pierwszy dzień seminarium zakończyła wizyta w Instytucie Sztuki Wyspa ulokowanym na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Miejsce o tyle  istotne i powiązane z tematyką seminarium, ponieważ jest żywym przykładem spełnionej rewitalizacji, miejsca pro bono publico. Oto opuszczony budynek staje się aktywnie działającą instytucją kultury,  której charakter i koncepcja programowa wyrasta bezpośrednio ze  specyfiki miejsca, w jakim jest ulokowana, jego historii i tradycji z jednej strony oraz projektowanej przyszłości z drugiej.

Drugi dzień seminarium upłynął pod znakiem animacji pro bono publico w praktyce. Dwugłosowe sesje plenarne traktowały o miejscach, w których żyjemy, ich rewitalizacji z udziałem mieszkańców oraz roli animatora w budowaniu relacji w społecznościach lokalnych. Przedstawione zostały m.in. konkretne przykłady rewitalizacji obejmującej działania podejmowane przez mieszkańców w Gdańsku-Wrzeszczu, które potwierdziły, że przynosi ona dużo większe rezultaty w porównaniu z efektywnością rewitalizacji zaplanowanej odgórnie. Ważny wątek stanowiła problematyka wykluczonych społecznie. Ich poczucia tożsamości i przywiązania, bądź jego braku do przestrzeni, w której żyją. Przy okrągłym stole odbyła się prezentacja streetworkingu w środowisku bezdomnych, gdzie najważniejszym zadaniem animatorów jest umiejętne budowanie relacji.

Było to szóste seminarium z cyklu Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych, organizowane w ramach projektu „Decydujmy razem”. 


Organizatorem seminarium było Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych powołane przez Stowarzyszenie CAL i Collegium Civitas oraz Uniwersytet Gdański.  Zachęcamy do odwiedzenia galerii wydarzenia.

CBSiPL to ośrodek naukowo-edukacyjny i ekspercko-analityczny, którego misją jest kreowanie innowacyjnych idei i wypracowywanie rozwiązań dotyczących praktycznych aspektów związanych z wdrożeniem i realizacją polityk publicznych oraz rozwoju lokalnego.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnych seminariach zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnych terminach na stronie www.decydujmyrazem.pl.

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: