O projekcie > Wiadomości > Jak prowadzić...

Jak prowadzić konsultacje?

2013-02-21

Temat konsultacji wydaje się nudny? Oto przykład, jak można uczynić go atrakcyjnym dla społeczności.

Strategia Rdzeniowa (Core Strategy) to dokument opisujący założenia okręgowej polityki przestrzennej w Anglii i Walii, obejmującej m.in. zagadnienia polityki gospodarczej, kwestie zatrudnienia, polityki mieszkaniowej, gospodarowania odpadami, uwarunkowań geograficznych (w tym ryzyka katastrof naturalnych) czy zasobów naturalnych i infrastruktury.

W Richmondshire, hrabstwie w północnej Anglii, pracę nad właściwą strategią poprzedzono diagnozą lokalnej społeczności. Używając wielu różnorodnych, często zaskakujących metod zebrano opinie mieszkańców na temat ich potrzeb i problemów w miejscu zamieszkania.

Powstało dziesięć dokumentów dotyczących konkretnych obszarów lub problemów, które – po konsultacjach – pomogły opracować pierwszą wersję strategii. Przyjęcie wersji ostatecznej dla Richmondshire zaplanowano na połowę 2013 roku.

W Bazie Dobrych Praktyk Partycypacji, prowadzonej w ramach projektu "Decydujmy razem", prezentujemy, oprócz szczegółowego opisu tego procesu, m.in. trzy schematy, które są jednymi z głównych bohaterów praktyki z Richmonshire. Są to wyjątki z dokumentu przedstawionego mieszkańcom na początku procesu tworzenia Strategii Rdzeniowej. Co ważne: już na początku poinformowano mieszkańców w przejrzysty sposób jak dokładnie będzie przebiegał proces konsultacji i kiedy i jak mogą się w niego włączyć:


Przedstawiono mieszkańcom również całe spektrum narzędzi, za których pomocą samorząd może konsultować sprawy z mieszkańcami, a także wybrane narzędzia w podziale na grupy docelowe, które zostaną użyte w konsultacjach Stretegii Rdzeniowej. Całość komunikacji była przejrzysta, dawała jasny przekaz, co do struktury i sposobu podejmowanych działań. 

Przedstawione tu schematy przetłumaczyliśmy i oprawiliśmy graficznie na potrzeby Bazy.

Zobacz i dowiedz się więcej: Konsultacje Strategii Rdzeniowej w Richmondshire (Wielka Brytania)

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: