O projekcie > Wiadomości > Dąbrowa Górnicza...

Dąbrowa Górnicza przyjęła Budżet Partycypacyjny

2013-01-31
W Dąbrowie Górniczej swoje funkcjonowanie rozpocznie budżet partycypacyjny. Taką decyzję, podczas wczorajszej sesji, podjęli dąbrowscy radni. 21 z nich zagłosowało za przyjęciem uchwały.

Dyskusja nad budżetem partycypacyjnym trwała od kilku miesięcy. Regularnie spotykał się zespół, składający się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, radnych, organizacji pozarządowych i mieszkańców, któremu udało się wypracować model funkcjonowania najoptymalniej dopasowany do dąbrowskich warunków.

- Po konsultacjach dotyczących systemu dróg rowerowych w mieście, obok trwających konsultacji dotyczących przyszłości ul. Majakowskiego, wprowadzenie budżetu partycypacyjnego to kolejny krok do zwiększenia udziału mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach ważnych dla miasta. To również dobra lekcja współodpowiedzialności za podejmowane decyzje. – mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

A na czym to wszystko ma polegać? Z ogólnego budżetu miasta, ok. 5 mln zł zostanie przeznaczona na realizację zadań, które zgłoszą mieszkańcy w jednym z 27 obszarów na które w czasie prac nad projektem zostało podzielone miasto. Konkretne przedsięwzięcia zgłoszą, przedyskutują i wybiorą dąbrowianie.

- Możliwość zgłoszenia projektu będzie miał każdy mieszkaniec, który ukończył 16 rok życia, a jego pomysł poparło co najmniej 15 innych mieszkańców jego dzielnicy. Projekty będzie można zgłaszać od 8 kwietnia do 20 maja, a potem pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację. Polegać ona będzie m.in. na sprawdzeniu czy proponowana inwestycja dotyczy gruntów gminnych, czy jest możliwość współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie jest zaplanowane już jakieś przedsięwzięcie. W niektórych sytuacjach zaproponowane zostaną alternatywne rozwiązania. – mówi Piotr Drygała z Biura Organizacji Pozarządowych.

Po weryfikacji projektów przyjdzie czas na wybór projektów do realizacji. Jesień byłaby czasem dzielnicowych forów, podczas których byłaby prezentowana lista projektów, z krótkim omówieniem i zaznaczeniem, które nadają się do realizacji. Zwieńczeniem będzie listopadowe głosowanie, w którym każdy z mieszkańców otrzyma 10 punktów, które będzie mógł przydzielić poszczególnym propozycjom. Te najwyżej ocenione zostaną zrealizowane. Po zakończeniu procedurze zgłaszania projektów, weryfikacji i głosowań, w 2014 roku będą mogły ruszyć inwestycje wytypowane przez mieszkańców.

Dzięki uchwale już niebawem ruszy akcja informacyjno-edukacyjna. Mieszkańcy dowiedzą się, jak sporządzić i złożyć wniosek, gdzie można uzyskać pomoc przy jego przygotowaniu czy z kim go opracować. Bieżące informacje o pracach nad budżetem obywatelskim dostępne będą w Internecie, a także w dzielnicowych punktach obywatelskich.

- Budżet partycypacyjny to nie tylko możliwość włączenia się mieszkańców do współdecydowania, ale przede wszystkim okazja do pobudzenia ich do aktywności. Dzięki temu każdy będzie miał szanse zgłaszania pomysłów i projektów, będzie miał możliwość dyskusji nad nimi oraz możliwość podejmowania decyzji o wyborze tych projektów, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne. – podsumowuje Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta.

Pobierz:

Schemat głównych założeń Budżetu Partycypacyjnego.


źródło: ngo.dabrowa-gornicza.pl

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: