O projekcie > Wiadomości > Budżet...

Budżet partycypacyjny? Tak to się robi

2013-09-19

Budżet partycypacyjny w Polsce przeważnie sprowadza się do rozstrzygania drugorzędnych dylematów:  plac zabaw czy parking. Zazwyczaj przeznaczone na ten cel pieniądze nie przekraczają 1% finansów.

Z wyzwaniem, jakim było umożliwienie osobom z zewnątrz podjęcia decyzji dotyczącej znaczącej kwoty jako pierwszy w Polsce postanowił zmierzyć się warszawski Dom Kultury Śródmieście. Oddał cały budżet programowy placówki – 650 tys. zł – w ręce mieszkańców.

Budżet obywatelski Domu Kultury Śródmieście (DKŚ) w skali krajowej miał innowacyjny charakter. Po raz pierwszy mieszkańcy zdecydowali bowiem nie o małej części wydatków, lecz o całym budżecie programowym instytucji na 2013 r., stanowiącym około 20% całości. Najważniejszą innowacją była jednak decyzja o dopuszczeniu do dyskusji pomiędzy mieszkańcami oraz pomiędzy mieszkańcami i urzędnikami. Stała się ona podstawą podejmowania decyzji. Budżetowanie DKŚ stanowiło dla władz dzielnicy i miasta rodzaj pilotażu. Wypracowana metodyka i doświadczenia mają stanowić inspirację i pomoc dla kolejnych instytucji zainteresowanych wprowadzeniem budżetów obywatelskich.

Zrealizowany w ramach projektu Decydujmy razem film "Podzielmy się kulturą. Budżet partycypacyjny w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie"  to nie tylko świetny reportaż. To również inspiracja dla samorządów, instytucji kultury i społeczności lokalnych z terenu całej Polski w pokonywaniu barier we wspólnym decydowaniu i planowaniu przyszłości.

Film jest też uzupełnieniem opisu pełnego procesu powstawania budżetu, który znajduje się w bazie dobrych praktyk partycypacji prowadzonej w ramach projektu. Kontekst, proces z podziałem na etapy, zastosowane narzędzia i rezultaty tego przedsięwzięcia znajdują się na stronie: http://dobrepraktyki.decydujmyrazem.pl/x/893121.

Film dostępny jest na kanale YouTube pod adresem: www.youtube.com/user/DecydujmyRazemTV
w dwóch wersjach:

długiej (15’20’’) http://www.youtube.com/watch?v=w-o9gJ2lHnI
oraz krótszej (5’40’’) http://www.youtube.com/watch?v=K16WYKEzVyY

Zachęcamy do korzystania z bazy, udostępniania filmów innym i inspirowania się!

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: