O projekcie > Wiadomości > Bartoszyce i Reszel...

Bartoszyce i Reszel uczą współdecydowania

2013-06-27

Jak samorząd wraz z lokalną społecznością może wspólnie decydować o przedsiębiorczości lub zrównoważonym rozwoju? Tematy na pierwszy rzut oka skomplikowane, jednak samorządy Powiatu Bartoszyckiego i Gminy Reszel podjęły się tego zadania -
w ramach projektu „Decydujmy razem”, wspólnie z mieszkańcami, opracowały odpowiednie programy. Teraz dzielą się swoim doświadczeniem z przedstawicielami innych samorządów z terenu warmińsko-mazurskiego.

20 i 21 czerwca br. uczestnicy Akademii Lokalnej Polityki Publicznej, organizowanej w ramach projektu, odbyli wizytę studyjną w obu miejscowościach. Takie wizyty, kończą cykl certyfikowanych warsztatów, skierowanych do tych urzędników, którzy chcą zapoznać się z procesem tworzenia diagnozy problemów społecznych, wdrażania programów współpracy z mieszkańcami, aktywizowania społeczności lokalnej, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych i konsultowania dokumentów strategicznych.

Warsztaty i wizyta studyjna okazały się bardzo przydatne. Temat projektu „Decydujmy razem” jest jak najbardziej trafiony. Obecnie niewiele jest projektów których zadaniem jest pobudzanie inicjatywy lokalnej. Własne doświadczenia wskazują, jak wielkie są problemy z pobudzeniem aktywności mieszkańców i  ich współdecydowaniu – mówi Zenon Połocki, sekretarz Gminy Lidzbark Warmiński i uczestnik Akademii – Jeśli chodzi o wizytę studyjną to muszę stwierdzić, że bardzo dobrze zostały dobrane miejsca pobytu. Zarówno piękne gospodarstwo agroturystyczne „Mimoza”  w Krawczykach jak i Zamek w Reszlu okazały się pięknymi miejscami wartymi polecenia innym, a gościnność gospodarzy była godna pozazdroszczenia.

Razem o przedsiębiorczości

Pierwszy dzień wizyty, rozpoczął się w gospodarstwie agroturystycznym w Krawczykach pod Bartoszycami. Właścicielką gospodarstwa jest członkini Zespołu Partycypacyjnego w powiecie bartoszyckim, który w projekcie „Decydujmy razem” wybrał do realizacji politykę przedsiębiorczości. Powołany w tym celu Zespół opracował „Program wspierania przedsiębiorczości w powiecie bartoszyckim”.

Seminarium "Programy wspierające przedsiębiorczość oraz lokalny rynek pracy" poprowadził Krzysztof Margol (będący doradcą „Decydujmy razem” w obu jednostkach samorządowych). Po seminarium odbyło się spotkanie z Jadwigą Mysiewicz , animatorką partycypacji oraz Zespołem Partycypacyjnym. Wieczorem uczestnicy wizyty udali się do Reszla, gdzie przebiegała druga część wizyty.

Współdecydowali o turystyce

Drugiego dnia uczestnicy dowiedzieli się jak prace nad dokumentem przebiegały w gminie Reszel, która wybrała do realizacji politykę zrównoważonego rozwoju. Powołany w tym celu Zespół Partycypacyjny opracował „Program rozwoju turystyki w Gminie Reszel”. Mirosław Bogdanowicz, animator partycypacji, wyznaczony z ramienia samorządu do realizacji projektu, oraz członkowie Zespołu, opowiedzieli o zaplanowanych działaniach pro turystycznych oraz o pomyśle zorganizowania Spółdzielni Socjalnej w gminie.

Aby zachęcić następców do podążania drogą wskazaną przez aktywne środowiska, Reszel podzielił się doświadczeniami projektu „Decydujmy razem” w Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP, która jest miejscem gromadzenia i rozpowszechniania dobrych praktyk demokratycznych. Prezentację oraz opis dobrej praktyki w Gminie Reszel można znaleźć pod adresem: http://www.prezydent.pl/witryna-obywatelska/witryna-obywatelska/projekt,71.html

Inspiracja motorem działania

Wizyta studyjna była okazją do obejrzenia reszelskich zabytków: zamek, kościół św. Piotra i Pawła, most gotycki, ratusz… ale też do zapoznania się z historią Reszla. Wiedza teoretyczna w połączeniu z obrazem i przeżyciami pozostaje na dłużej i niejednokrotnie jest pozytywnym motorem działania, o czym mówiła na koniec Dorota Pawłow, Dyrektor Departamentu Sportu UM Elbląg, uczestniczka Akademii – Jestem w pełni przekonana, że takie szkolenia i spotkania są niebywale potrzebne, a wręcz konieczne, bowiem potwierdzają fakt, iż pomimo wielu trudności wciąż można spotkać osoby, którym chce się coś robić, są kreatywne, potrafią zmieniać szarą rzeczywistość w kolorowe tętniące życiem miejsca. Ja z pewnością wyniosłam z naszego spotkania pełno pozytywnej energii, która nakręca do działania; spotkałam wspaniałych ludzi zarażających entuzjazmem, charyzmą, pomysłowością i wytrwałością w dążeniu do celu. Spotkanie to dało świadectwo na to, że warto wyznaczać cele, planować, wytrwale realizować plan krok po kroku, być zaangażowanym i zarażać tym innych, bo zaangażowane działanie zespołu daje lepsze rezultaty. Warto poszerzać wiedzę, umiejętności i dzielić się nimi z innymi.

Świetny temat przedstawił Pan Krzysztof Margol. Jego wiedza i doświadczenie są niezastąpione. Merytorycznie bardzo wysoko oceniam zaangażowanie animatora Programu Rozwoju Turystyki w Gminie Reszel. Kibicuję bardzo powstaniu spółdzielni socjalnej, bo może to być jaskółka dla innych podobnych działań, a doświadczenia członków spółdzielni mogą okazać się bezcenne. Nadzieja na utworzenie spółdzielni socjalnej wynika też z mojej obserwacji jak wielkie jest zaangażowanie władz samorządowych w pomyślne zakończenie projektu. – mówił Zenon Połocki, sekretarz Gminy Lidzbark Warmiński.

Akademia Lokalnej Polityki Publicznej

Bezpłatna Akademia została przygotowana z myślą o tych urzędnikach, którzy chcą poznawać zagadnienia związane z partycypacją publiczną. Jeszcze w tym roku, na przełomie września i października, odbędą się zajęcia dla samorządów z woj. podkarpackiego, a na przełomie października i listopada, dla przedstawicieli samorządów z woj. pomorskiego. Dlatego serdecznie zapraszamy pracowników gmin i powiatów: wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników  wydziałów, których zakres kompetencji pokrywa się z 4 obszarami polityki: zrównoważonego rozwoju, zatrudnienia, przedsiębiorczości i integracji społecznej.

Zapraszamy również sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad, radnych oraz innych delegowanych przez urząd pracowników chcących wziąć udział w warsztatach i wizytach studyjnych w ramach Akademii.

Bliższych informacji udziela Moderator Akademii - tel. 22 351-93-19, e-mail: alpp@frdl.org.pl

O szczegółowych terminach informować będziemy na bieżąco w portalu www.decydujmyrazem.pl

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: