Biblioteka > "Decydujmy razem" > Prawo a partycypacja...

Prawo a partycypacja publiczna. Bilans monitoringu 2012

2013-07-08
Prawo a partycypacja publiczna. Bilans monitoringu 2012

Oddajemy do rąk Czytelnika trzeci numer Bilansu monitoringu prawa, podsumowujący kolejny rok monitoringu prowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych (ISP), dotyczący uwarunkowań prawnych związanych z uczestnictwem obywateli w procesach decyzyjnych. Bilans monitoringu prawa, wydawany w ramach projektu „Decydujmy razem”, poświęcony jest prawnym uwarunkowaniom związanym z partycypacją publiczną czyli zaangażowaniem obywateli w podejmowanie decyzji publicznych.

Najnowsza publikacja zamyka trzeci rok działań prowadzonych przez ISP w ramach realizacji systemowego projektu „Decydujmy razem”. W 2012 roku zespół odpowiedzialny za realizację tego zadania tworzyli: dr Grzegorz Makowski, dr Anna Krajewska – specjaliści ds. monitoringu prawa oraz Joanna Grzeszczak – asystent ds. monitoringu prawa.

Podobnie jak poprzednie dwa numery Bilansu, niniejszy składa się z trzech części. Pierwsza z nich zawiera pięć tekstów autorstwa Grzegorza Makowskiego i Anny Krajewskiej, prezentujących uregulowane w przepisach krajowych rozwiązania, mechanizmy i zagadnienia prawne dotyczące partycypacji, a także praktykę ich stosowania.

W drugiej części publikacji Czytelnik znajdzie trzy opracowania prezentujące wybrane zagadnienia i praktyki związane z partycypacją na poziomie lokalnym. W tym numerze Bilansu autorzy analizują kwestie związane z funkcjonowaniem inicjatywy lokalnej, rolą i znaczeniem radnych w procesach partycypacji publicznej; zajmują się również tematem Programów Aktywności Lokalnej jako potencjalnych instrumentów zwiększania obywatelskiego zaangażowania w życie publiczne.

Ostatnia – trzecia część Bilansu zawiera wybór publikowanych w newsletterze tekstów informacyjnych i problemowych, ilustrujących najważniejsze wydarzenia i zmiany prawne zidentyfikowane w monitoringu w roku 2012. Całość zamyka kalendarium zmian i projektów zmian prawnych, krótko podsumowujące najważniejsze inicjatywy legislacyjne związane z partycypacją publiczną z ubiegłego roku.

Pobierz | lub skontaktuj się by otrzymać bezpłatny egzemplarz: kontakt@decydujmyrazem.pl 

Wydawca: Fundacja Instytut Spraw Publicznych

Komentarze

Imię
Email
Komentarz
RSS Subskrybuj

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: